Baš u pravom trenutku, prvi put u životu, obeležila sam Svetski dan wellnessa. Jednom kratkom šetnjom do Limegrove spa centra hotela Metropol, gde su 9. juna, uz pink balone, voćne čajeve i proteinske poslastice, oni fitness-svesniji od mene uveliko vežbali, ulepšavali se i promovisali zdrav život. Iskreno, nisam baš isplanirala neki od treninga, ali su zato saveti o nezi bili sasvim dobrodošli.
Nekako je ta subota stigla kao jedna ‘wellbeing’ uvertira za leto, tu idealnu sezonu pred kojom, sa vrelim suncem, izgovorima kažemo baj-baj. I menjamo razne navike, sve u korist morske forme. Ponavljajući u glavi jedno od pet pravila wellbeing koncepta – BE ACTIVE, pakovala sam se na manifestaciju Global Wellness Day, pravac Metropol.
Dijamantska prašina
Pošto se lepo i negovano lice najpre primeti, krenula sam prečicom prvo do kozmetičara. Moju sagovornicu, Draganu Petković, višeg kozmetičara-terapeuta centra, pitala sam na čemu je akcenat kada je u pitanju letnja nega. „Pre svega na čišćenju i pripremi kože. Lice je neohodno pravilno i temeljno očistiti, a zatim naneti proizvode za negu. Čišćenje treba raditi proizvodima koji su specifično određeni za tip i stanje kože. Dijapazon čistača je jako veliki, preko pena, mleka, losiona, ulja pa i dvofaznih čistača, uvek je bitno da u konsultaciji sa kozmetičarom odredite odgovarajući preparat, jer dobro očišćena koža prestavlja dobru podlogu za odgovarajuću negu”.
Što se same nege tiče, u letnjim mesecima treba da bude što laganija, da poseduje uv zaštitu, i da održava balans, da koža ostane hidrirana, i zdrava.
Prelistavam katalog tretmana, na prvi pogled deluje kao da ni sa jednim ne može da se pogreši. Egzotični, voćni, kvarcni liftng tretmani, spa rituali, zvuči tako relaksirajuće. Ali jedan bih, pre svih, bukirala već za sutra – Beautylab tretman crnim dijamantima. U čemu je tajna tog, kako ga popularno zovu, ‘iconic’ tretmana, pitam Draganu.
Black diamond je visoko kvalitetan anti-age tretman u kojem se koriste visoko aktivne supstance na bazi dragog kamenja, dijamantska prašina koja se specijalnim pokretima uz četkicu blašuje na lice kako bi prodrla što dublje u bore, i nahranila kožu.
“Pokretima četkicom vrši se mikro masaža gde se podstiče mikrocirkulacija i aktiviraju se i najsitniji facijalni mišići. Pored crnog dijamanta, maska i krema u ovom tretmanu u sebi sadrže i aktivni kiseonik koji hidrira kožu, tako da time delujemo na svim nivoima nege”.
Letnji meni
Nega kože, ali i briga o celom organizmu, lakša je uz optimalnu ishranu. Mariju Stajić, nutricionistu Centra dr Gifing pitamo šta je na savršenoj letnjoj listi nutrijenata:
- Koji biste nam letnji meni preporučili, za lakšu pripremu organizma na vreli period i za dobijanje morske forme? Da li je leti fokus na vitaminima, mineralima, tečnosti, ili ledenim poslasticama?
“Leti se svakako laganije hranimo i biramo hranu koja ne pravi težinu u stomaku. Prilikom pripreme obroka veoma je važno pravilno kombinovanje namirnica, što je jedan od bitnih faktora pravilne ishrane. U jednom obroku kombinovanje proteina i ugljenih hidrata svakako nije dobro. Nasuprot tome, lagana salata sa grilovanom piletinom, dresingom od limuna, ruzmarina i senfa svakako je pun pogodak. Pri višim temperaturama savetuje se i veći unos tečnosti”.
Sokovi od citrusnog voća, kao što su grejpfrut i limun, i povrća, odličan su izbor. Pored toga što neutrališu žeđ, omogućavaju telu unos vitamina, minerala, dijetnih vlakana, antioksidanata. Citrusni sokovi obezbeđuju telu vitamin C, što dovodi do poboljšanja imuniteta. Sokovi od šargarepe, kupusa, zelenog lisnatog povrća, sadržajni su u beta karotenu, pigmentu koji štiti telo od slobodnih radikala, koji mogu nastati i dejstvom sunčevih zraka.
“Sa mineralnim vodama treba biti pažljiv. Savetuju se 1-2 čaše na dan. Neke mineralne vode sadrže veliku količinu mineralnih materija, pa većim unosom možemo zasititi telo ovim mineralima. Osvežavajući bezalkoholni napici, poput kole i tonika, imaju veliku količinu šećera, deficitarni su u vitaminima i mineralima i ne savetuju se kao pogodni neutralizatori žeđi. Dodatak ugljen 4 oksida dovodi do disbalansa acidobazne ravnoteže i može dovesti do nadimanja u želucu”.
- Kako izbalansirati pripremu zdravih obroka, tako da se pronađe mera u kombinovanju raznih nutrijenata?
“Zdrav obrok je onaj koji sadrži mikro i makro elemente. Eliminacija proteina ili ugljenih hidrata iz ishrane na svoju ruku, nikako nije dobra. Ukoliko želimo letnju figuru najbolje je da konsultujemo stručno lice. Kućna vaga može pokazati gubitak kilograma, ali na žalost često se izgube voda i mišići, zato budite mudri i pre dijete se konsultujte sa nutricionistom”.
Program dr Gifing savetuje unos vode sa limunom 15 minuta pre obroka. Takozvana bazna voda prija našem telu i nesmetano se može dodati i neki začin, ali sa medom oprezno, pošto ima veliki glikemijski indeks.
- U kojim namirnicama se krije dosta šećera, a leti smo skloni da to previdimo, i konzumiramo ih ne bi li lakše “preživeli” vrućine? Treba li da budemo obazrivi i kada su neke vrste voća, ili ceđenih voćnih smutija u pitanju?
“Sladoled je svakoko poslastica broj jedan leti. Sladoled sadrži karagenan E407, opasan aditiv koji čini smesu homogenom i daje joj gustinu. Ovaj aditiv povezuju sa dijabetesom, pojavom upalnih procesa, kancerom debelog creva. Takođe, sladoled sadrži zasićene masti, holesterol i mnogo šećera. Kombinacija mleka, šećera i masnoća u sladoledu još jedan su razlog da se opredelite za domaći sladoled”.
“Ceđeni sokovi su izvor šećera. Prilikom ceđenja odstranjuju se vlakna koja regulišu glikemiju. Čašu od 200 ml čini 4-5 pomorandži, često postavim pitanje pacijentu, da li toliko pomorandži možete za užinu da pojedete? Dinje, lubenice i grožđe imaju veliki glikemijski indeks, zato sa količinom treba biti obazriv. Količina šake neka bude mera i po hrono ishrani dr Gifing pravo vreme za voće je između 17 i 19 časova”.
- Na koji način ishranom poboljšati izgled kože? Danas su na tržištu sve više tražene ampule čistih vitamina koji se aplikuju u vidu krema, kao i tablete za oralnu primenu, a na koji način koža može da postigne slične i brzo vidljive, efekte unosom adekvatno odabranih namirnica?
“Tokom leta znatno više vremena provodimo na suncu. Često se može čuti da smo lepši kada dobijemo preplanuli ten, ali pitanje je da li smo lepši i iznutra? Pored zaštite losionima sa zaštitnim faktorima, kožu možemo zaštititi i određenim namirnicama”.
Vitamin E kao antioksidant čini kožu elastičnom i na taj način je štiti od prevremenog starenja i može se obezbediti konzumiranjem biljnih ulja, badema, lešnika, susama i soje. Voće i povrće sadrži puno antioksidanasa, i ukoliko se ove namirnice koriste redovno u ishrani zaštita ćelija je osigurana.
“Beta karoten je odličan antioksidans i može se naći u u tamnonarandžastom i tamnozelenom lisnatao povrću, šargarepi, kelju, spanaću, raštanu, bundevi. Kvercetin je biološki najaktivnija supstanca iz grupe flavonoida i nalazi se u luku, brokoliju i predstavlja odličnu zaštitu od raka kože. Antioksidansi lutein i zeaksatin iz prokelja i kukuruza štite oči od dejstava ultraljubičastih zraka i stvaranja slobodnih radikala. Likopen se nalazi u paradajzu i veliki je zaštitnik kože. Radi bolje iskoristljivosti likopena, paradajz je najbolje preliti maslinovim uljem i malo termički obraditi”.
I za kraj, u potragu za zdravim slatkišima
Ako ipak slatkišima ne odolevate sasvim, rešenje je ponudila beogradska poslastičarnica Cake it Easy, čije recepture proteinskih kolačića ne uključuju šećer i belo brašno, već samo med, agavin sirup, orašaste plodove i voće, u kombinaciji sa kokosovim uljem.
Teodoru i Vukašina iz Cake it Easy pitamo otkud slatkiši u wellnessu, i zašto baš proteinski?
„Slatkiši sa visokim sadržajem proteina su idealni za sve koji treniraju, profesionalno ili rekreativno, zato što zadovoljavaju želju za slatkim, a u isto vreme predstavljaju dodatni izvor proteina, koji je preko potreban za razvoj mišićne mase. Koristi od proteinskih kolačića potiču od zdravih sastojaka koji ulaze u njihov sastav. Jedan od baznih sastojaka naših kolača čine orašasti plodovi koji imaju visok sadržaj vlakana koji nam daju osećaj sitosti i zato se često pojavljuju u okviru raznih dijeta”.
Orašasti plodovi su idelni za zdravlje srca, budući da imaju visok sadržaj zdravih masti i antioksidanasa. Ove masti snižavaju nivo LDL-a (lošeg holesterola), a delimično utiču na rast HDL-a (dobrog holesterola).
- Koji još sastojci ulaze u sastav vaših poslastica?
„U sastav naših kolača ulazi i voće, poput urmi, višanja, sušenog voća, jagoda… Ovi sastojci većinom daju sladak ukus, mada da bismo neke kolačiće dodatno zasladili koristimo i zdrave zaslađivače poput agavinog sirupa i meda. Tako pobijamo jednu od najvećih zabluda – da je za dobar izgled neophodno odreći se slatkog. U zavisnosti od toga da li ste fan čokoladnih ili voćnih ukusa, isprobajte proteinski Ferrero Rocher, Choco Brownie, Bundevicu, ili Raffaello kuglice od kokosa“.
Jedno je izvesno, uz prave informacije izgovori gube trku. A šetnja kroz Limegrove spa i ćaskanje sa interesantnim sagovornicima pokazali su se kao pravi saveznik u letnjoj health&beauty kampanji.
Ivona
June 28, 2018Sve si nam servirala odjednom i hvala ti na tome!
A sad pravac more!
Alex
June 29, 2018Hvala Iv, srecan vam put! Javite kakav je provod 🙂
Ivana R
June 29, 2018Odličan tekst, pravi za ovo vreme 🙂 Samo treba usvojiti neke od predloga!!!
Alex
June 29, 2018Najbolje limun za pocetak, slatkisi za kraj 😉